Moja historia futbolu

Autor: Stefan Szczepłek

Na naszym rynku wydawniczym jedna z lepszych pozycji z jaką w ogóle się spotkałem. Pan Stefan zna się na historii piłki naprawdę rewelacyjnie, ale co najważniejsze, potrafi na wielkim luzie o niej napisać. To właśnie największy problem polskich historyków – często zasypują nas cyframi i faktami, a Stefan Szczepłek potrafi je inteligentnie wyselekcjonować, fakty przeplata anegdotami, które fajnie znać, nawet do dyskusji przy browarze w pubie.
Książka jest więc napisana bardzo przystępnie, myślę że może być idealnym prezentem urodzinowym dla kibica, nie tylko „oblatanego” w świecie futbolu ale i dla nowicjusza, który chciałby znacznie zwiększyć swoją wiedzę i zarazić się piłką jeszcze bardziej. Zupełnie nowatorska jest też szata graficzna zaprojektowana przez Bogdana Kuca. Sprawia, że książka staje się też swoistym albumem, jest pełna reprodukcji osobistych pamiątek autora, bardzo lekka, można powiedzieć „magazynowa”, bo w żadnym wypadku infantylna, raczej oryginalna.

Niestety nie zabrakło błędów merytorycznych, ale przy takim natłoku informacji nie ma szansy by tego uniknąć – znalazłem 3 sztuki w tekście o Alfie Ramsey’u.

Nie rzutują jednak na całość, która jest naprawdę kapitalna (mogę tu wrzucić kilka bliskoznacznych czasowników, ale lepiej niech każdy sam sobie zajrzy do słownika).

Generalnie Stefan Szczepłek uchwycił najważniejsze wydarzenia, opisał krótko najważniejsze postaci w piłce polskiej i zagranicznej (są dwie części), selekcja faktów została dokonana bardzo profesjonalnie. Na pewno jest to książka, do której można wielokrotnie wracać. Myślę, że autor mógłby spokojnie zaistnieć z tym dziełkiem na bardziej wymagających rynkach.

Moja ocena: 5/5

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: