Czyja jest kasa w piłce…

Trzoda. Na najbliższe zgrupowanie reprezentacji Polski leci grupa działaczy. Niektórzy zabiorą ze sobą żony. Kto wie, może psy i koty również polecą. Na pewno będzie miła zabawa. Nic złego by w tym nie było, przecież każdy ma prawo wybrać się na wycieczkę jeśli zarabia 50 tysięcy miesięcznie.

Leo Beenhakker selekcjoner reprezentacji Polski powiedział kiedyś, gdy jeszcze miał mocną pozycję, był niezależny i mógł mówić publicznie i krytykować otwarcie, że nie chce aby działacze sypiali w tym samym hotelu co piłkarze. Hotel ma być oazą spokoju. Godzinka czy pół na wywiady i prasa wypad. Ale nie ma przeszkód dla świętych krów. Działacze zrobią małą oborę z hotelu piłkarzy, bo od kiedy prezesem jest Grzesio Lato, nastąpiło kompletne odwrócenie ról – najważniejszy jest działacz.

Ostatnio sporo dyskutowano nad podwyżkami dla Laty i jego popleczników. Prezes dostał 50 tysięcy, jego ludzie po 30 z okładem.

Piechniczek mówi – to są nasze pieniądze, nie jesteśmy finansowani ze skarbu państwa, możemy sobie robić co nam się podoba.

Czy to znaczy, że na dzień przed zakończeniem kadencji szefowie PZPN będą mogli podjąć uchwałę, że dzielą się kasą po równo i do widzenia, a związek zostaje z zerem na koncie? A może jakiś kredyt zaciągnąć i zostawić związek zadłużony?

Otóż kasa PZPN nie jest prywtaną kasą Piechniczka (kiedy w końcu stwierdzi, że był najlepszym trenerem w historii) czy Laty (Grzesiu, Grzesiu się bawi), czy Bugdoła (przymknę oczy za małą podwyżkę).

Tak jak piłka nożna nie jest ich własnością. Piłka nożna oraz kasa związku to Res Publica, rzecz dla nas wszystkich. Nie w takim sensie, że mamy sobie ją wziąć, po prostu Lato ma być administratorem publicznych pieniędzy.

Tak samo jak Walter nie ma prawa robić z Legią co mu się podoba, bo Legia to klub warszawiaków a nie jego prywatny. Może sobie kupić tego i tamtego, ale jeśli przegnie (a kilka razy przegiął), to ludzie mają prawo do stanowczej reakcji. Mają moralne prawo do tego wszystkiego, choć dla mnie odwracanie się od piłkarzy jest głupotą – protestuj przeciwko chorej polityce ITI, nie przeszkadzaj własnym piłkarzom. Musisz znaleźć złoty środek, nie umiesz, odpuść w ogóle. W tym kontekście trochę usprawiedliwiona jest reakcja kiboli Górnika Zabrze. Tzn. usprawiedliwione jest to, ze zareagowali, sposób w jaki zareagowali to kompletny skandal.

Problem polega na tym, że PZPN nie ma żadnego przełożenia na reprezentację, w kibic reprezentacji to kibic mniej awanturujacy się. Tak więc my będziemy protestować w prasie, nazywać Latę i jego trzodę coraz to wymyślniej, ale myślę, że to wołanie na puszczy. I Lato doskonale o tym wie, tak więc spodziewajmy się w najbliższym czasie jakiejś pokaźnej premii dla niego i jego zaufanych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: