Wszystkie Ryśki…

Następnym trenerem Polski będzie Ryszard Tarasiewicz. Stało się. Ok, wiem że brzmi to fantastycznie, informację podała Polska (wcześniej dawała kilku kandydatów) i Fakt (wcześniej dawał różne rzeczy). Ale obaj dziennikarze rozmawiali z wysoko postawionym działaczem i słyszeli nazwisko „Tarasiewicz”. Skąd wiem? Bo też tam byłem i słyszałem, dlatego „PS” też podaje te informacje. A przecież też podawaliśmy już różne… nikto nie jest doskonały. Trzy gazety to nie jedna, a źródło jest naprawdę mocne 🙂

Najbardziej przeraziło mnie jednak to, że jak powiedział nam działacz, „obcokrajowiec na stanowisku selekcjonera pojawi się nie wcześniej niż za 30 lat”. W rozmowie wyszło na to, że nie decydują względy merytoryczne ale koleżeńskie, nie osiągnięcia ale znajomości.

Można zarzucać wiele rzeczy Beenhakkerowi, ale to właśnie holenderski trener zmienił styl kadry. Chciałbym, żeby zmienił go bardziej, ale myślę że wyciągnął tyle, ile mógł.

Po prostu popatrzmy w jakich klubach grają nasi piłkarze… ktoś powie: Anderlecht, Panathinaikos – ok, w końcu Beenhakker sam ich tam umieścił, co powinno być liczone na jego plu, a jest na minus (absurd!). Poza tym głównie liga polska lub przeciętne kluby na zachodzie.

Poza tym stworzył zaplecze dla kadry, powołując, testując kilkudziesięciu młodych piłkarzy. Wypromował wiele dzisiejszych gwiazd ligi, dzisiaj jest z kogo wybierać, mimo że kilku nieudaczników wyliczało Holendrowi ilu to piłkarzy powołał i że na pewno miał w tym interes. A powołał, ale do drużyny ligowców, szukał i coś znalazł.

Facet miał świeże spojrzenie z zewnątrz, naruszył kilka prywatnych interesów, obraził kilku pismaków, cóż… takie życie, rozmowy z Leo nie zawsze są przyjemne, bo jest tylko człowiekiem. Ale zazwyczaj jest ok. Niektórzy dziennikarze kierują się jednak względami tylko i wyłącznie prywatnymi – przykład to mój ulubiony paszkwilochamofelietonista Robert Zieliński, szef sportu w „Polska The Times” i mój były kierownik w „Życiu”, który wśród argumentów za zwolnieniem Leo zawsze wymienia emocjonalne, nigdy merytoryczne. A wynika to z tego, że Holender nazwał go dwulicowcem. Z niczego więcej. Nie wierzcie wszystkimu co czytacie w gazetach. Pracuje tu też wielu gości, którzy załatwiają interesy różnych osób.

Beenhakker zostanie zwolniony nie dlatego, że był zły albo słaby, ale dlatego że nie pasuje kilku osobom, które w tym kraju próbują kreować opinię publiczną. Wypominanie mu, że ostatnie sukcesy osiągał 30 lat temu w Realu to brednia. To Beenhakker odzyskał mistrzostwo dla Feyenoordu w 1999 roku po 10 latach, to Beenhakker awansował z Trynidadem i Tobago na mistrzostwa świata w 2006 roku, to Beenhakker awansował z Polską na EURO 2008.

A że wiele przegrał przy okazji? W życiu trenera jest tak, że raz wygrywasz raz nie. Tylko Martin O’Neill jest ciągle lepszy. Ale i na niego przyjdzie czas, zresztą już teraz zaczynają wypominać mu błędy.

Z perspektywy tych trzech lat, wybór Beenhakkera był najlepszym z możliwych, wyznaczył nową drogę polskiej piłce. A że przy okazji rzucił kilka „fucków”. O mój Światowidzie, to straszne! To koniec polskiej piłki!

Panowie, powiedzmy sobie szczerze, dzisiaj jesteśmy w głębokiej d… (to cytat z Łukasza Załuski), wynika to z pogłębiającego się kryzysu w polskiej piłce, który rozpoczął się w połowie lat 80-tych i trwa, trwa… Michał Listkiewicz nie miał pomysłu na ratunek, nie ma go też Grzegorz Lato (ma jedynie pomysł na balangi działaczy). Mówi o tym głośno Beenhakker, ale niestety jest to wykorzystywane przeciwko niemu.

Przypomina mi się przykład Sir Alfa Ramseya, który zdobył z Anglią mistrzostwo świata w 1966 roku. To właśnie Sir Alf na początku swojej pracy dał działaczom do zrozumienia, że ma ich gdzieś i przestał się liczyć z tzw. selekcjonerami (przed Ramseyem to grupa „selekcjonerów” związanych z klubami wybierała kadrę, a Walter Winterbottom tylko ją przyklepywał). Sir Alf później wielokrotnie demonstrował swoją niechęć do działaczy, odwracał się do nich plecami, z lekceważeniem wypowiadał się o nich… przy nich, wyśmiewał na konferencjach. W końcu przyszła kryska. Stracił pracę w wieku 53 lat i już nigdy nie znalazł nic poważnego. A to dlatego, że zadarł z działaczami, złem piłki. Wtedy w Anglii , dzisiaj w Polsce.

Myślę, że jeśli ktoś miałby kontynuować dzieło Beenhakera, to powinien być to kolejny zagraniczny trener, ktoś z zewnątrz kto rozumie i wie, że jesteśmy w tej głębokiej d…

Jeśli ma to być ktoś z Polski, to tylko Maciej Skorża, Franz Smuda, ewentualnie Jan Urban. Skorża dzisiaj gra najlepszą piłkę w Polsce, Urban buduje swój zespół powoli, ale szefowie Legii dają mu czas i jestem przekonny, że ten czas wykorzysta. Jeszcze tylko, dwie, trzy zmiany w kadrze… spokojnie. Lubię Legię, choć nie jestem jej wielkim fanem, i myślę, że kierunek, w którym idzie zespół pozwala sądzić, iż w przyszłym sezonie zespół z  Łazienkowskiej zdobędzie tytuł. Gadanie, że Urban nic nie osiągnął… a dwa tytuły wicemistrza Polski z zespołem z małym budżetem i bez kibiców to źle? Nie oszukujmy się, gdyby Legia miała choć pół kibica, miałaby też tytuł. To jest moje zdanie. Protestować trzeba umieć.

A co do Franza Smudy, to znowu przykład z Anglii – Brian Clough zawsze marzył o tym by być selekcjonerem. Nikt nie miał osiągnięć porównywalnych z nim. Ale „Big Mouth” czyli wielka gęba za dużo w życiu powiedział, nie można było go kontrolować. Skoro Ramsey, który chciał być dżentelmenem, nie dał się uciszyć, to co mógłby zrobić „Wielka Gęba”. I tyle na temat Smudy. Zasłużył na szansę bardziej niż Tarasiewicz.

Szkoda wszystkich trzech. W życiu trzeba czasem wiedzieć z kim się napić. Inne rzeczy się nie liczą.

2 Komentarze »

 1. Łuko said

  „Beenhakker zostanie zwolniony nie dlatego, że był zły albo słaby, ale dlatego że nie pasuje kilku osobom, które w tym kraju próbują kreować opinię publiczną”
  Jedyne kryterium w ocenie pracy Beenhakkera powinno (i jest?) być jasne – brak awansu do MŚ oznacza dymisję tego trenera, awans oznacza, że Holender powinien zostać do finałów w RPA.
  Wychwalasz tutaj metody selekcji Holendra. Ja szczególnie zapamiętałem tę jedną, z ostatnich ME. Brak Pawła Brożka, Jelenia, Wichniarka, miejsca których zajęli Zahorski czy Pazdan. Powołania dla wszystkich ligowców, którzy prosto kopnęli piłkę sprawiły, że dziś możemy mówić o tym, że spadły z ligi Cracovia i Górnik, drużyny, w których do policzenie reprezentantów Polski nie starczyłoby palców jednej ręki.

 2. vegetable78 said

  Ok, Łuko, ale to że na EURO 2008 nie było Brożka czy Jelenia nie ma związku z tym czy Beenhakker zostanie czy nie – temat jest taki, że facet zostanie zwolniony bo nie dogaduje się z kilkoma ludźmi. To oczywiste, że popełnił błędy personalne bo chciał stworzyć zespół grzecznych chłopców. Też uważam, że Jeleń powinien grać na EURO 2008 i w ogóle powinien zawsze grać w kadrze.
  Ale z oceną Pazdana czy Zahorskiego jeszcze się wstrzymaj, bo to są piłkarze z możliwościami. To że Zahorski gra dzisiaj padakę to jedno ale czy tak samo grał gdy dostawał powołania? W okresie od debiutu do 20 kwietnia 2008 roku strzelił 11 bramek w 23 meczach (we wszystkich grach) i był zdecydowanie wyróżniającą się postacią w lidze. Dzisiaj nie jest, nie wykorzystał potencjału. A to że gdzieś jest chór prześmiewców? Ok, dajcie człowieka znajdzie się paragraf. Dzisiaj gdy Zahorski gra badziew, Beenhakker go nie powołuje. A pozostali reprezentaci to byli zawodnicy grający w kadrze ligowców – facet sprawdza wszystkich utalentowanych ligowców, żeby wybrać piłkarzy na przyszłość, to akurat świadczy o nim dobrze, nawet bardzo dobrze. A że kadra ligowców nazywa się kadrą A, to już kwestia dealu PZPN ze SportFive. To, że jakiś gość zagrał w meczu z Andorrą, to jeszcze nie robi z niego reprezentanta, spokojnie, chyba że na papierze. A papier jak wiesz wszystko zniesie.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: