Walka o wolny rynek

Czy wydanie 161 milionów euro na Kakę i Ronaldo jest w porządku czy nie? Transfer podzielił media albo był dał świetny pretekst by dokopać konkurencji. Czarek Kowalski z dziennika napisał, że to niemoralne i powołał się na Observatore Romano (pisał kiedyś o Christianie Vierim), taki watykański dziennik, że tyle za człowieka się nie płaci. Nazwał transfer kaprysem bogacza. Argumentacja na siłę ale jakaś tam. Niejaki Dominik Zdort, znany fanatyk z mojej ulubionej gazety „Rzeczpospolita” (tu nie ma cienia ironii) wykorzystał to, by nazwać go szefem trybuny ludu z 1953 roku. Panie Zdort, a dlaczego nie Juliusem Streicherem z Der Sturmera? Byłoby jeszcze bardziej kontrowersyjnie i pewnie dostałby pan więcej kliknięć.

Dominik Zdort nie pisze o piłce i niech więcej nie pisze. Mówi o wolnym rynku. Pytanie jest zasadne – czy można tyle zapłacić za piłkarza? Czy warto? Zadają je sobie dziennikarze na całym świecie. Jedni są za, inni przeciw. W Niemczech również. Nie sądzę by ci ” za” oskarżali tych „przeciw” o to, że piszą jak z hitlerowskiej gazetki. Pan Zdort nie panuje nad emocjami. Nigdy nie panował. Kto czyta „Rz” ten wie, pan Dominik Zdort jest prawicowym ekstremistą, nie uznaje półśrodków. Ok, dla takich jest też miejsce. Ktoś mógłby napisać, że na ławie oskarżonych podczas trybnunału norymberskiego między Streicherem a Hansem Fritzsche. Byłoby to tak samo prawdziwe jak to, że Czarek „Rumun” Kowalski pisze jak komuch z TrybunyLudu w 1953 roku.

Ale wracając do tematu, czy można? Podobne pytanie pojawia się co roku podczas Super Bowl. 30 sekundowy spot kosztuje już 2,7 miliona dolarów (mówi się o cenie od 2,4 do 3 miliona, zaley od umiejscowienia). Browar Anheuser Busch wykupił jak co roku 10 sztuk. Za 27 miilionów dolarów. Gość z New York Timesa zastanawiał się czy to nie przegięcie. A to komuszek podły stalinowski. Tak, tak panie Zdort, w kapitalistycznej Ameryce też zadają sobie takie pytania.

Pytanie było zasadne, dla wielu sporych firm 27 milionów dolarów to roczny budżet na reklamy? Czy to dobrze, czy to moralne? Tak jak w Europie. Czy można zapłacić tyle za człowieka? Uważam, że tak, bo płacimy nie za człowieka ale za jego usługi.

Ronaldo jest wart każdych pieniędzy jeśli one się zwrócą. Warto zaznaczyć, że Real przez lata będzie się kojarzył z najdroższymi transferami świata, to jeszcze bardziej podnosi wartość jego marki w rywalizacji z Manchesterem United i Barceloną o miejsce 1. Więcej koszulek, więcej szalików. Poza tym Czarek nie ma racji pisząc, że inwestycja się nie zwróci, bo pojawiły się wiarygodne analizy mówiące o tym, że się zwróci.

Jeden Ronaldo był wart tej kasy, analitycy z uniwersytetu w Coventry (już to było) oceniają, że w skali dwóch lat Ronaldo i Kaka też, ciekawe czy powtórzą to samo gdy kibice będą domagać się trzeciego supertransferu? Na świecie w grę wchodzą tylko Ribery, Ibrahimović, Buffon, Messi, Iniesta, Xavi, Gerrard, Lampard… w sumie jest jeszcze trochę kasy do wydania.

Ale czy fan ma kasę na to, żeby mieć w szafie koszulki wszystkich piłkarzy świata? Nie sądzę, dlatego wolny rynek będzie stopował kolejne zakusy Realu. Ale pytanie jest jak najbardziej zasadne. Bo o to chodzi w tym transferze, żeby zadawano jak najwięcej pytań, by udzielano jak najwięcej odpowiedzi. By o tym mówiono, pisano, pisano, mówiono, śpiewano i grano. A forsy w kasie przybywa. Dzięki Czarkowi Kowalskiemu i dzięki panu Dominikowi Zdortowi.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: