Gol!

Kolejny wpisik do działu recenzje i kolejny staroć. Tym razem sprzed 23 lat, więc jeszcze nie obrósł trawą i mchem.

Gol!

Autor: Tadeusz Olszański

Seria reportaży i wywiadów Tadeusza Olszańskiego, legendarnego dziennikarza, to owoc niemal 40-letniej pracy w zawodzie dziennikarza sportowego. Trzeba przyznać, że pan Tadeusz wyprzedza dzisiejszych pismaków sportowych o 20 lat. Są tu ciekawe artykuły o wielkich gwiazdach z piłki podparte krótkimi rozmowami z nimi – Pele, Cruyffem, Beckenbauerem, Jaszynem, Herbergerem, Kovacsem, Sebesem (w czym pomaga mu bardzo znajomość języka węgierskiego) czy Bearzotem. Zazwyczaj to krótkie wymiany zdań na lotniskach czy w mix-zonach (wtedy to chyba nawet tak się nie nazywało) a do tego fajne teksty z archiwów, życiorysy ze starych książek, które dzisiaj posiadają tylko fanatycy – kolekcjonerzy. W latach 80-tych, gdy nie było powszechnego dostępu do netu a właściwie nie było go w ogóle, był to wielki skarb dla czytelników. Zetknąć się na tak niewielką odległość z wielkimi tego świata… co więcej, dzisiaj również jest to rarytas dla fanów, którzy lubią powspominać czy nawet znaleźć trochę „starych newsów”. Lista rozmówców imponująca, podobnie jak lista źródeł, ciężko dostępnych nawet dzisiaj.

Fajnie napisane, na luzie, choć dzisiaj ten sposób zostałby pewnie uznany za staromodny. Olszański to dziennikarz starej daty, pewnie nie piszący tak porywająco jak wielu dzisiejszych mistrzów pióra i układów, ale jednak facet o wielkiej wiedzy i umiejętnościach. Brakuje takich ludzi w dzisiejszej prasie sportowej.

Przy okazji, jego syn Michał nieźle radzi sobie w radiowej trójce. Ale ojca chyba nigdy nie dogoni. Podobnie jak większość z nas – pismaków.  To chyba nierealne. Za dużo dzisiaj netu i niestety dostęp do piłkarzy jest znacznie trudniejszy niż w latach 60-tych i 70-tych.

Książki trzeba szukać na targach staroci, ale warto pogrzebać. Mam swoje miejsca ale wybaczcie, nie zdradzę ich, bo chciałbym od czasu do czasu coś tam jeszcze zastać:)

Moja ocena: 5/5

więcej tekstów znajdziecie w dziale recenzje

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: