Specyficzne metody Cupiała

Pacta sunt servanda czyli umów należy dotrzymywać. To podstawowa zasada w prawie. Kto jej nie przestrzega jest człowiekiem z innej cywilizacji, hunem współczesnej Europy.

Piszę o tym, bo właśnie dowiedziałem się, że Bogusław Cupiał zamroził piłkarzom wypłatę premii za mistrzostwo Polski w poprzednim sezonie.

Nie jestem zwolennikiem tego, żeby piłkarze zarabiali kupę kasy za kopanie szmacianki, jeśli im się nie należy. Ale jeśli podpisali kontrakty, to muszę swoje dostać.

Cytat z Przeglądu Sportowego:

Cupiał miał do piłkarzy słuszne pretensje o blamaż w meczach z Levadią. Zakomunikował im też, że nie będzie konsekwencji personalnych, ale właśnie finansowe. Wstrzymał wypłatę mistrzowskich premii za ubiegły sezon, nie określając przy tym ściśle warunków. Wisła ma po prostu pracować na odbudowę zaufania kibiców i grać tak, jak oczekuje tego jej szef

Zgadzam się, że pretensje miał słuszne, jak najbardziej. Ale wydaje mi się, że premie za mistrzostwo Polski powinny zostać wypłacone w związku ze zdobyciem mistrzostwa Polski. A kary finansowe, albo brak premii ze porażkę z Levadią, to zupełnie inna sprawa.

Oczywiście piłkarze nie będą powoływać się na rzymską zasadę bo i tak mają z czego żyć. Chodzi o proste zasady. Jeśli ich nie przestrzegasz to nie jesteś człowiekiem godnym zaufania. A pan Cupiał ich nie przestrzega. Albo po prostu chwilowo miał problemy finansowe i wymyślił taką bajeczkę.

Tak czy inaczej, czekam na czasy gdy właściciele klubów będą ludźmi poważnymi. I sypną groszem na miarę Europy. Na razie, na tle reszty magnatów finansowych, tych z cywilizowanych krajów, nasi „magnaci” wyglądają jak dorobkiewicze ze stadionu.

9 Komentarzy »

 1. Finkelbaum said

  Oj Marku! Po pierwsze – Cupiał wstrzymał (czyli zamroził) premie. A premia to taka część umowy, którą można – że tak powiem – jednostronnie renegocjować. Każdy zwierzchnik ma prawo WSTRZYMAĆ premię. Prezesi wstrzymują/zamrażają premie dla menedzerow, a politycy – dla prezesow.
  Po drugie – zapewne masz w umowie 8h godzinny dzień pracy. Czy codziennie wypełniasz swoje zobowiązania – że tak powiem – bez walenia w chuja?
  A po trzecie – załóżmy, że premia za mistrzostwo to 3 mln do podziału. Ok, Cupiał płaci 3 mln premii drużynie, a potem drużyna płaci 3 mln Cupiałowi za kompromitację. Przecież łatwiej zamrozić premię. Zawodnicy przynajmniej mają świadomość, że nie stracili tej kasy bezpowrotnie. Sorry, Marku.

 2. vegetable78 said

  Ja wychodzę z założenia, że jeśli obiecałeś premię za mistrzostwo Polski a piłkarze to mistrzostwo zdobyli, to powinieneś ją wypłacić. Tytuł to jedno a Levadia to co innego. Nawet jeśli to było przejawem dobrej woli Cupiała. Sorry, Finkelbaumie 🙂

 3. Finkelbaum said

  Ta, dobre wychowanie nakazuje dotrzymywać danego słowa. Ale pisałeś coś o umowach…
  Ja mogę obiecać, że w tym miesiącu już nie wypiję alkoholu. Ale ponieważ mam prawo nie dotrzymać tej obietnicy (bo to nie jest obietnica wiążąca, bo doszedłem do wniosku, że świat jest zły, że ktoś mnie oszukał i chcę się zaszyć w samotności, bo po prostu tak chcę) to pewnie jeszcze dziś się napiję. I ci którym obiecałem, że się nie napiję, mogą sobie psioczyć. Powiem im tylko „sorry”.
  A skąd wiesz, czy chłopaki nie powiedzieli Cupiałowi: prezesie, OBIECUJEMY, że przejdziemy Levadię i co najmniej awansujemy do Ligi Europy? A biedny Cupiał sobie pomyślał: „nie no skoro obiecali, to muszą awansować”.
  Cupiał też pewnie potem powiedział „sorry chłopaki, ale obiecaliście”. A chłopaki powinni grzecznie wracać na trening i dziękować za to że premie są tylko zamrożone.
  Według mnie tylko jedna strona ma prawo czuć się oszukana – okradziony przez piłkarzy właściciel klubu.

 4. vegetable78 said

  to jest sport, można przegrać, nie nazwałbym tego kradzieżą, co najwyżej nieudolnością. Nie dojdziemy tu do porozumienia. Ja uważam, że umów należy dotrzymywać, szczególnie jeśli chodzi o kasę.

 5. Omar said

  Premią za mistrzostwo była wycieczka do Tallinna. Ja bym za karę zamroził piłkarzy. Tak ogólnie to Cupiał dostał po tyłku kryzysem i pewnie musi trochę przyciąć na chłopakach. Patrząc, że dostają znacznie więcej niż 300 zł miesięcznie na które zasługują to i tak nie mają prawa narzekać.

 6. vegetable78 said

  Jeśli chodzi o zamrożenie piłkarzy, to zgadzam się zdecydowanie. Jak z Waltem Disneyem… chociaż to akurat okazało się kitem.

 7. Sebek said

  Finkelbaum – oni nie musieli nic obiecać Cupiałowi, dla szanującego się piłkarza z 40 milionowego kraju to powinien być obowiązek… A, że oni są patałachami to oczywiście dali dupy. Nie pierwszy raz.

  Inna sprawa, że z tego, co wiem, piłkarze Wisły premie mają wpisane z dokładnością, co do złotówki w swoich umowach. Każdy ma inną. I tównież wydaje mi się, że Cupiał powinien im to wypłacić, ale zaraz powinien również ściągnąć całą sumę z porwotem, bo bądź, co bądź to piłkarze rozjebali budżet klubu i ‚zadłużyli’ go na 1-2 mln euro…

  Suma summarum wychodzi na to samo – kasa się im nie należy.

  A co do zachowania prezesów. Cupiał to light, prawdziwym hardcorem to jest Wojciechowski :D.

 8. itso said

  Niby się należy, ale przy odejściu z Barcy Eto’o i Hleba też pojawił się temat niewypłaconych premii za potrójną koronę.

  http://pilka.blox.pl – okiem cule

 9. vegetable78 said

  Pewnie gdybym pisał po hiszpańsku, to napisałbym, że to nie fair ze strony Barcelony 🙂

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: