Wielcy piłkarze, sławne kluby

Autorzy: Andrzej Gowarzewski, Grzegorz Stański

Książka wydana w 1979 roku musiała być z pewnością wspaniałym źródłem wiedzy o piłce nożnej, dziś po latach wciąż jest przyzwoitym. Autorzy uchwycili w krótkich artykułach biografie największych ich zdaniem bohaterów futbolu. W tym towarzystwie brakuje na pewno Ferenca Puskasa, cóż wynika to pewnie z wymogów politycznych, tego nie wiem. Poza tym jest większość wielkich.

Ciekawe fakty z życia, kilka historii, autorzy starają się artykułami oddać wielkość swoich bohaterów i całkiem dobrze to wychodzi. W „hagiografiach” zawsze istnieje ryzyko zejścia w stronę tandety, tu tego nie ma.

Jeśli chodzi o opisy drużyn to niestety jest tu dużo statystyki i suchych faktów a mało legend. Dzisiaj takie pisanie nie przeszłoby, wtedy, gdy nie było internetu, pewne było wystarczające. Tu jest więc pewne zastrzeżenie, w opisach klubów nie ma uniwersalności, ponadczasowości, jest raczej „encyklopedyczność”

Gowarzewski i Stański to na pewno legendy polskiego dziennikarstwa sportowego, dziś brakuje takich „zawodników”, ich dzieło na pewno było jednym z ważniejszych z końca lat 70-tych.

Każdą biografię ilustruje zabawny rysunek autorstwa Edwarda Ałaszewskiego.

Do nabycia na giełdach elektronicznych oraz targach staroci 🙂

Moja ocena: 4/5

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: