Na pograniczu trenerki i dziennikarstwa

W związku z tym, że niewiele się dzieje, wrzucam kolejną pozycję do działu Recenzje. Tym razem tytuł książki jest tak długi, że nie zmieścił się w tytule notki…

Tytuł: The Coaching Philisophies of Louis van Gaal and the Ajax Coaches
Autorzy: Henny Kormelink, Tjeu Seeverns

Od razu zaznaczam, że to co teraz zrobię, będzie zupełnie niezgodne z kanonami obowiązującymi w dzisiejszym dziennikarstwie. A więc na początku zniechęcę was do czytania tej notki, a tym którzy przetrwają pierwsze uderzenie, postaram się dostarczyć krótką ale konkretną informację na temat książki.
Właściwie książeczki, bo dziełko dwóch holenderskich dziennikarzy liczy sobie około 100 stron.

Zacznę więc od tego, że sprowadziłem sobie tę książkę aż zza oceanu i czekałem na nią z niecierpliwością. Jestem więc podwójnie rozczarowany. Nie powtórzę za Johanem Cruyffem, że jest to stek bredni ale nie jest to książka, która spełnia moje oczekiwania.

Znajdziecie tu na pewno kilka ciekawych rzeczy na pograniczu fachowego opisu treningów prowadzonych przez Louisa van Gaala i jego ludzi, znajdziecie opis profesjonalnie zorganizowanego klubu jakim był w połowie lat 90-tych Ajax Amsterdam (książka została wydana właśnie wtedy, zaraz po tym jak Ajax przegrał w finale Ligi Mistrzów z Juventusem Turyn, dlatego punktem kulminacyjnym jest tu wygrana w finale z Milanem, co miało miejsce rok wcześniej). Na pewno jest to dokument cenny dla kogoś, kto chciałby poznać organizację van Gaala, wyrobić sobie o nim jakąś bardzo ogólną wiedzę, poszerzoną o kilka fachowych opisów ćwiczeń.
Dziennikarze spędzili kilka dni z Fransem Hoekiem, który pokazuje jak przygotowywał do finału z Juve Edwina van der Sara, Ton Pronk mówi jak należy organizować skauting, Gerard van der Lem i Co Adrianse opowiadają o tym, dlaczego praca trenera młodzieży, ewentualnie asystenta jest pasjonująca, o swoich doświadczeniach opowiada Bobby Harms, który był asystentem i Van Gaala, i Michelsa i Beenhakkera. Opowiada jednak, podobnie jak inni, w sposób mało pasjonujący. Mówi ogólnikami, podobnie jak reszta. To bardzo poważny problem.

Niestety mam wrażenie, że autorzy nie bardzo wiedzieli co chcą przekazać. Mamy więc dziełko, które jest za słabe by aspirować do dobrej książki dziennikarskiej i za mało fachowe aspirować do książki dla trenerów. Jest jednak wystarczająco dobra by wyrobić sobie jakiś tam bardzo ogólny pogląd i ewentualnie zabłysnąć w towarzystwie fachową wiedzą 🙂

Możecie trochę poczytać w googlach

Moja ocena: 3/5

I na koniec: mam też dobrą informację dla wszystkich kibiców

Reklamy

2 Komentarze »

  1. colo_colo_santiago_de_chile said

    to nic dobrego. niektórym image runie.

  2. vegetable78 said

    czasem to nie kwestia image tylko rozpowiadania naciąganych informacji przez tzw. życzliwych. W formie żartu oczywiście.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: