Bytom dołącza do Ciemnogrodu

Polonia Bytom wyrzuciła dwóch wartościowych piłkarzy do Młodej Ekstraklasy. Rafała Grzyba, którego Damian Bartyla określił niedawno mianem gwiazdy zespołu i Michała Zielińskiego, który zdaniem Jurija Szatałowa był wystarczająco dobry, by wygrać ewentualną rywalizację z Ebim Smolarkiem.
Dziś jeden przestał być gwiazdą a drugi ne jest już aż tak dobry…
Powód ten sam co w przypadku Śląska Wrocław i Janusza Gancarczyka – zawodnicy podpisali (lub w przypadku Zielińskiego mają zamiar podpisać) kontrakt z konkurencją.
Za zawodnikami stoją przepisy FIFA. Mają prawo z półrocznym wyprzedzeniem podpisać umowy. Grzyb z Jagiellonią a Zieliński zdaje się z Polonią Warszawa.
To prawo obowiązuje na całym świecie i nikomu nie przyszłoby do głowy by go nie respektować, gdyż pozbywanie się filarów zespołu jest ewidentnym działaniem na szkodę klubu. Orest Lenczyk w przypadku Ryszarda Tarsiewicza pytał retorycznie: „A co było, gdyby 5 zawodników podpisało kontrakty z wyprzedzeniem? Też by ich zawesił?”. Bartyla dał częsciowo odpowiedź na to pytanie. To znaczy 5 jeszcze nie ale już dwóch na pewno.
Ma taki sam komfort jak tarasiewicz – zespołu jednego i drugiego nie muszą martwić się o spadek a puchary im nie grożą.

To wynika z tabeli

Damian Bartyla, prezes Bytomia mówi w „GW”, że zawodnicy nie mogą blokować miejsca więc grać nie będą, chociaż zapewnia jednocześnie, że nie chce nikogo zniszczyć. No i że to była trudna decyzja.
Zniszczyć nie chce, oczywiście, chce raczej uzyskać za piłkarzy forsę, która mu się nie należy.
Kolejny po Wrocławiu przykład miasta, gdzie wrony zawracają a psy szczekają wiadomo którą częścią ciała. Pewnie nikt nie ukarze Polonii Bytom, ze względu na układy tutejszych działaczy z PZPN. Przecież klub ten nie powinien w ogóle grać w ekstraklasie, bo nie spełniał wymogów licencyjnych, a takie prawo uzyskał dopiero po interwencji śląskich działaczy. Mam nadzieję, że nadzejdzie czas gdy wszyscy za to odpowiedzą.
Nieprawdopodobne jest to, że PZPN zezwala na takie traktowanie zawodników, ale zmian się nie spodziewam.
Niedawno dzwoniłem do faceta z komisji etyki przy PZPN, który stwierdził, że sprawa jest trudna i on nie podejmuje się jej rozwiązać. Niejaki Czesław Biskup z Bielska Białej, a więc teoretycznie ze Śląska a na pewno ze Śląskiego ZPN.
Ten sam facet stwierdził, że nie widzi nic złego w tym, że Wit Żelazko był obserwatorem i sprzedawał do klubów akcesoria piłkarskie. Skoro ktoś taki jest szefem komisji etyki, to o jakiej etyce mówimy?

Cała sprawa pokazuje jak daleko nam do cywilizacji. Rządzą lokalni baronowie o mentalności bazarowej. Zniszczyć człowieka, zmieszać z błotem – pstryk i gotowe. Głęboka komuna.

Niestety upośledzona cywilizacja ma to do siebie, że zawodnik nie złoży pozwu do sądu, gdyż najzwyczajniej w świecie zostanie zniszczony.

Jeśli więc chcemy mówić o próbie dogonienia Europy trzeba pozbyć się z piłki ludzi takich jak Bartyla.

4 Komentarze »

 1. polak said

  Bartyla zdaje się jeszcze niedawno mówił, że Grzyb to po Murawskim najlepszy w odbiorze polski piłkarz.

 2. vegetable78 said

  no właśnie, a teraz nagle znaleźli jakieś „dowody” jego winy. Dla mnie niepojęte, że taki typ nie został jeszcze „zbanowany” z futbolu.

 3. Truth said

  Polonia ścągnęła Reimana ze Stali Rzeszów, czuję, że niedługo nikt już po Grzybie płakać nie będzie. I wcale nie żartuję

 4. vegetable78 said

  Truth, to nie jest kwestia tego czy Grzyb jest dobry czy zły. Liczę na to, że Polonia odkryje piłkarza z niższej ligi a ten zostanie gwiazdą. Za każdym razem gdy pojawia się wartościowy zawodnik, bardzo mnie to cieszy. Gdy jednak ten sam zawodnik za kilka lat będzie chciał odejść a klub odeśle go za to do rezerw, stanę po jego stronie.
  PS. Nie musisz podawać nieistniejącego adresu przy wpisie. Najlepiej prawdziwy albo w ogóle. pzdr.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: