Katowicki ciemnogród

Ktoś może zarzucić mi agresywny i brukowy wydźwięk tego tekstu, są jednak takie sytuacje, że człowiekowi opadają ręce, gdy może tylko krzyczeć. I to jest właśnie taka sytuacja.

Kolejny absurd, chyba największy ostatnio. Prezydent miasta Katowic powołał kuratora do zarządzania klubem, a ten wstrzymał wypłaty piłkarzom i trenerom. Powód? Słabe wyniki…
Tym samym Katowice dołączają do grona miast, gdzie, jak to mówiliśmy w ogólniaku, wrony zawracają. Osobiście przykro mi, że muszę to napisać, gdyż bardzo lubię roladę z kluskami śląskimi, którą serwują w pewnej miłej katowickiej restauracji.
Przypomnę, że ciemnogrodem ciemnogrodów jest Wrocław z Tarasiewiczem, który cofa Polskę w czasy komuny, zaś sporym ciemnogrodem jest też Bytom z Bartylą.
Wojciech Cygan nazywa się kurator, który postanowił przyćmić Bartylę i Tarasiewicza.
Da się? Da się…
Piłkarze podpisali umowy, i zgodnie z tym należą im się pieniądze. Nie będę tego obrazował, gdyż obraziłoby to inteligencję zaglądających tu ludzi. Ktoś, kto nie przestrzega umów, nie powinien funkcjonować w cywilizowanym społeczeństwie, a przecież do miana takiego aspirujemy. Pan Cygan nie przestrzega zawartej umowy, podobnie jak wcześniej nie przestrzegali jej Tarasiewicz (ciekawe, że odmiennego zdania byli dziennikarze z okolic Wrocławia, zaś ja byłem mocno zażenowany tym, że koleżeństwo i lizanie tyłka może aż tak mocno wpłynąć na niezależność osądu) i Bartyla (prawnik!).
Społeczeństwo, w którym nie przestrzega się umów, społeczeństwo rządzone przez lokalnych watażków o wioskowej mentalności, to społeczeństwo zacofane.
Czekam aż ktoś poda tego człowieka do sądu. Albo miasto, bo przecież ten ktoś jest przedstawicielem miasta właśnie. Gdybym był piłkarzem, odpowiedni prawnik zajmowałby się pewnie już tą sprawą.
Niestety w Polsce piłkarz jest zastraszony, gdyż wciąż za dużo jest Bartyl, Tarasiewiczów i Cyganów, wszechmocnych lokalnych bonzów, mających poparcie kogoś z kim klepią się po plecach. Dlatego spodziewam się, że będzie trochę krzyku, chwila oburzenia, trochę śmiechu i temat umrze śmiercią naturalną.
Po cichu liczę na to, że oburzenie wyrażą katowiccy dziennikarze, którzy powiedzą: „Nie chcemy być ciemnogrodem, panie Cygan, wynocha!”. Ale tylko po cichu, bo jestem realistą.
Niestety tolerowanie takich wybryków może doprowadzić do groźnego precedensu. Kolejny właściciel klubu powie – sorry panowie, słabo graliście, nie dostaniecie forsy. Później kolejny. Będzie oczywiste, że nie spotka się z żadną reakcją ze strony opinii publicznej.
Oto Katowice. Oto Bytom. Oto Wrocław… Polska po prostu.

A oto treść maila, którego dostałem od Wojciecha Cygana

Witam, Panie Redaktorze!

Przyznam, że dość późno (dopiero dzisiaj) i zupełnie przez przypadek dotarłem do Pańskiego tekstu z czerwca br. pt. „Katowicki ciemnogród” zamieszczonego na blogu „Wawrzyn Info”. Niestety przedstawione tam informacje są nieścisłe, przez co w sposób zafałszowany przedstawiają okoliczności i treść mojej decyzji dotyczącej zawieszenia części uposażeń dla piłkarzy GKS Katowice. W istocie decyzja ta sprowadzała się wyłącznie do przesunięcia terminu wypłaty premii za mecze rundy wiosennej sezonu 2009/2010 i nie miała żadnego wpływu na wypłatę pensji (która w tym czasie nastąpiła). Premie dla piłkarzy i kadry szkoleniowej, które wynikały z podpisanego regulaminu, zostały ostatecznie wypłacone po zakończeniu sezonu. Co ważne, regulamin premiowania nie precyzował dokładanie terminu wypłat premii, wobec czego działanie moje miało wyłącznie charakter mobilizujący i pokazujący, że piłkarze swoją dobrą grą mogą ten termin jedynie przyspieszyć. Jednocześnie jako prawnik chciałbym oświadczyć, iż w pełni zgadzam się z Pańską tezą, że za pracę należy się płaca, a umów należy dotrzymywać.

Liczę, że powyższe wyjaśnienia okażą się pomocne dla zrozumienia całej sytuacji z czerwca br.

Pozdrawiam,

Wojciech Cygan,
likwidator SSK GKS Katowice „GieKSa”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: