Top 70, notowanie 3, bramkarze

Dziś „Bramkarze” czyli pierwszy odcinek trzeciej edycji mojego notowania Top 70, które mam zamiar robić co pół roku. Poprzednie odcinki znajdziecie w odpowiedniej zakładce na bocznym pasku.
W poprzedniej rundzie wyjątkowo nie prowadziłem klasyfikacji, ponieważ byłem 6 tygodni poza domem, więc większość wiosny przegapiłem. Trochę oczywiście nadrobiłem. Oceniam więc rok 2010 ze zdecydowanym naciskiem na rundę jesienną, bo jesień w stosunku do wiosny to przecież postęp.
Statystyki (strzały obronione itd.) dotyczą meczów ligowych w rundzie jesiennej, w przypadku gdy jest inaczej, zaznaczyłem to.
Zasady są proste. Każdy ma jakąś pozycję wyjściową, o reszcie decydują statystyki, zdobyte przeze mnie opinie i moja subiektywna ocena, która jest efektem tego co oglądałem. Można polemizować. I tyle…
Na pewno różnica między Arturem Borucem i resztą nie jest już tak duża jak rok temu. Ale wciąż jest. Mocno stracił Tomek Kuszczak, ale generalnie mamy wielką czwórkę i kilku pukających do drzwi.
Przy zawodnikach ligowych korzystałem ze statystyk „Przeglądu Sportowego” i „Gazety Wyborczej”. Reszta przy nazwiskach.

1. Artur Boruc (Fiorentina)
Opuszczenie Celticu było decyzją doskonała. Wraca do swojego dawnego poziomu, wysokiego światowego. Dziś Smuda ma w drużynie narodowej kilku zawodników, którzy depczą mu po plecach, ale żaden nie dorównuje skalą talentu Borucowi. Dlatego nie mam wątpliwości, że powinien wrócić do kadry i być numerem 1 na EURO 2012 (gdyby wyboru trzeba było dokonać dzisiaj). W klubie dostał swoją szansę po kontuzji Sebastiana Freya. Trener Violi, Sinisa Mihajlović nazwał ich „dwoma numerami 1”. Chyba trochę przesadził. Frey nie jest aż tak mocny. Boruc dostał swoją szansę i wrócił na szczyt. W meczu z Chievo Boruc pokazał dwie niezłe i jedną świetną interwencję, potem w meczu z Juventusem grał momentami na bardzo wysokim poziomie. Była też megawtopa w meczu z Romą, ale generalnie wygląda to dobrze: 6 meczów w lidze – 3 razy czyste konto, 5 goli puszczonych (statystykę psuje mecz z Romą, gdzie puścił aż 3 sztuki, ale to żadne usprawiedliwienie, w końcu zawsze COŚ psuje statystyki).
Noty według Corriere dello Sport (oceny czytelników):
Chievo (1:0) – 6,2
Roma (2:3) – 5,3
Cesena (1:0) – 6
Milan (0:1) – 5,7
Juventus (1:1) – 6,3
Cagliari (1:0) – 6,8
Tak jest, wiem że te noty nie muszą dowodzić niczego.
Strzały obronione (w lidze, wg La Gazzetta dello Sport): 85,3 procenta (29/34)

2. Łukasz Fabiański (Arsenal)
talent ma ogromny, ale czy przeskoczy Boruca? Mam poważne wątpliwości. To że stawia na niego Smuda jest raczej wynikiem tego, że Fabiański nie stwarza problemów wychowawczych, bo jak mówił Frans Hoek, są dwa rodzaje bramkarzy: „Reaction and anticipation”. A więc w wolnym tłumaczeniu, zwierzęta i mędrcy. Zwierzęta gryzą, a mędrcy czekają. A więc przybrał pozę Sokratesa i spokojnie korzysta. To, poza sporymi umiejętnościami, jego najważniejszy atut. W meczu z WKS pokazał wysoką klasę, ale EURO 2012 nie wygra nam tym atutem. Drugi, który daje alibi selekcjonerowi, jest taki że Fabiański gra ostatnio regularnie – 16 meczów w tej rundzie i 7 od stycznia do czerwca. Czy to wystarczy? Angielskim dziennikarzom raz wystarczy (to śmierć Flappyhandsky’ego) a raz nie (Flappyhandsky powrócił).
Skoncentrujmy się na ostatniej rundzie. A więc wspomniane 16 meczów/19 bramek puszczonych… w lidze 10 meczów, 3 razy czyste konto, 11 bramek puszczonych. Nie tak źle. Dodatkowo kilka bardzo dobrych meczów, oraz dwa na najwyższym poziomie, z Evertonem i Wolverhampton. Po tym drugim Mick McCarthy określił Polaka zawodnikiem klasy światowej.
Wg SkySports: 7, wg kibiców na SkySports: 7,6. Zdecydowanie lepiej niż Manuel Almunia. Inaczej… wg redakcji pierwsze miejsce w klubie razem z Samirem Nasrim, wg kibiców pierwsze miejsce razem z Samirem Nasrim.
Strzały obronione (wg http://www.sportinglife.com): 78,8 procenta (41/52)

3. Tomasz Kuszczak (Manchester United)
trzeba być swego rodzaju fenomenem, by utrzymać się tak długo na szczycie. Tomek Kuszczak, najtwardszy i najbardziej pracowity z pracowitych. Szkoda tylko, że jest w odwrocie. W poprzedniej rundzie 3 mecze, teraz 4… a miało być znacznie więcej. Pod koniec rundy na swój sposób poniżony, gdy w ostatniej chwili Ferguson zdecydował się postawić w meczu LM z Valencią na Bena Amosa. To znaczy, że Tomek zmienia klub.
Strzały obronione (wg http://www.sportinglife.com i http://www.uefa.com) – 80 procent (24/30)- w związku z tym, że nie grał w lidze policzyłem wszystkie rozgrywkach, w których uczestniczył

4. Wojciech Szczęsny (Arsenal)
zagrał w rundzie jesiennej jeden znakomity mecz z Newcastle, gdzie poza jednym poważnym błędem bronił na bardzo wysokim poziomie (szczególnie obrona strzału Alana Smitha była warta powtórki). Potem jeszcze przespał się na bramce w meczu z Wigan.
W meczu z Manchesterem United generalnie bez poważnego błędu, za to z jedną świetną interwencją przy strzale Andersona i efektowną przy lobie Rooneya. Widać było brak doświadczenia, Szczęsny nie najlepiej wprowadzał piłkę do gry, szczególnie pod niewielkim nawet ciśnieniem.
Wcześniej świetne interwencje na wypożyczeniu do Brentford, co widać na tym linku.

Refleks ma niesamowity. Rzadko spotykany (może lepszy niż Boruc?). Do tego niezwykle pewny siebie. Wręcz bezczelny typ, któruy może być światowej klasy bramkarzem. Wie o tym Arsene Wenger, bo gdyby nie miał swojego fenomenalnego talentu zostałby kopnięty w tyłek, po tym co mówił. Jego ostatnie żądanie wobec – „chce więcej grać!” – mogłoby się spotkać tylko z krytyką. Niby każdy chce, ale taki młodziak?
Ale Wenger wie, że ma bramkarza na lata, dlatego poklepie, pogłaszcze i życzenie w końcu spełni. Tak sądzę.
The MIrror napisał, że podpisał kontrakt na 30 tysięcy funtów za tydzien. Albo więc mamy do czynienia z wielką dziennikarską kaczką, albo z bramkarskim Messim. Chciałbym żeby było to drugie, ale pewnie jest gdzieś po środku. Sądzę, że za 5 lat będziemy mieli w reprezentacji jednego z najlepszych bramkarzy świata. World Soccer umieścił go na liście „Future Stars”. Słusznie.
Strzały obronione (wg http://www.sportinglife.com): 90 procent (9/10) w lidze i 94,7 procenta (18/19) w ogóle. Zrobiłem tu kolejny wyjątek, bo zagrał tylko jeden mecze w lidze.

5. Grzegorz Sandomierski (Jagiellonia)
21-letni chłopak broni jak stary pewniak, ma nieprzeciętny talent, jest bardzo szybki. Imponuje (w miarę) jego czas reakcji w stosunku do warunków fizycznych. Nie można zapomnieć, że ten w rok przebił się z miejsca trzeciego na pierwsze. Powoli się rozkręca. W rundzie jesiennej w 7 meczach na 15 zachował czyste konto (w sumie w lidze puścił w tej rundzie 13 goli, czyli najmniej ze wszystkich). Wiosną – 12/9 i 6 razy czyste konto. Przede wszystkim dzięki sobie. Jagiellonia to przecież nie jest zespół, który tylko się broni. Najlepszy bramkarz w naszej lidze, powinien wyjechać za granicę. Pojawiła się podobno oferta z hiszpańskiej Malagi. Warto się zastanowić.
Średnia not w „PS” – 6,14
Mecze/bramki puszczone/czyste konto: 15/13/7
Strzały obronione (wg „GW”): 79,7 procenta (51/64)

6. Łukasz Sapela (Bełchatów)
jeden z najsolidniejszy ligowców, bardzo szybki, może najszybszy w lidze, nieźle się ustawia. Wiele więcej niż dotychczas nie zdziała – ma zbyt słabe warunki fizyczne – 186 cm wzrostu (ok, nie jest aż tak źle, wiem że Casillas jest niższy! ale większość bramkarzy z najwyźszej półki jest kilka centymetrów wyższych).
Średnia not wg. „PS”: 6,00
Mecze/bramki puszczone/czyste konto: 14/17/5
Strzały obronione (wg „GW”): 76,4 procenta (55/72), mocno zepsute przez ostatnie pięć minut meczu z Cracovią…

7. Przemysław Tytoń (Roda Kerkrade)
zwany Przemysławem Tobacco
Podstawowy bramkarz Rody, w kadrze dość dobry, nieźle się ustawia, jest szybki, w lidze holenderskiej czyste konto przeciw Twente czy PSV na pewno robi jakieś wrażenie, w sumie 21 bramek wpuszczonych w 17 meczach. Zbiera bardzo dobre recenzje. Wg. miejscowych kibiców (jak powiedział mi Henryk Bolesta, nasz bramkarz mieszkający w okolicach Kerkrade) jest za dobry na Rodę i długo tam miejsca nie zagrzeje.
Mój kolega Jeroen Kapteijns z gazety De Telegraaf mówi: „Jest jednym z najbardziej pozytywnych zaskoczeń sezonu. Roda zawsze miała problem z bramkarzami. Teraz ma stabilizację. Na pewno wysoka pozycja drużyny to w znacznej mierze jego zasługa. Jest wysoki, ma imponujący zasięg ramion, a mimo to jest dość szybki i sprawny przy ziemii. Pod pewnymi względami przypomina więc Huerelho Gomesa. Na pewno musi popracować nad grą nogami. Trzeba jednak przyznać, że robi niesamowty postęp”
Strzały obronione (wg Infostrady): 72,7 procenta (56/77)

8. Szymon Gąsiński (Polonia Bytom)
Staram się być odporny na sezonowe hity czy też przeboje jesieni, ale ten wyjątkowo wpada w oko. Strasznie wielki chłop, 196 cm, który dopiero co wskoczył do zespołu, rozkręca się i łapie pewność. 11 meczów, 5 razy czyste konto – to trzeba przyznać, średnia więcej niż bardzo dobra w tak ogórkowym zespole jak Polonia Bytom, moim pierwszym kandydacie do spadku. Końcówka rundy świetna. Szybki chłopak jak na swoje warunki. Słowa uznania, tym bardziej, że miał być numerem 2 (za Marcinem Juszczykiem), szkoda głupiej bramki z Lechem (wypuścił piłkę z rąk, a z bliska dobił Rudnevs) czy farfocli z Jagiellonią. Cóż… brak doświadczenia. W następnej rundzie sporo się wyjaśni, czy mieliśmy fart początkującego czy też narodziny gwiazdy.
Średnia not wg „PS”: 5,82
Mecze/bramki puszczone/czyste konto: 11/10/5
Strzały obronione (wg „GW”): 84,6 procenta (55/65). Z taką średnią mógłby bronić w NHL!

9. Mariusz Pawełek (Wisła Kraków)

dobry poziom, ten sam od lat, nic nowego nie napiszę – troszeczkę za słaby na Wisłę, zdecydowanie za dobry na Odrę. Solidny bramkarz bez szału. W każdym przeciętnym klubie Ekstraklasy będzie duuużą gwiazdą.
Średnia not wg „PS”: 5,08
Mecze/bramki puszczone/czyste konto: 13/13/6
Strzały obronione (wg „GW”): 74 procent (37/50)

10. Jerzy Dudek (Real Madryt)

Jest w Realu, to jego pierwszy i ostatni atut na dziś. Jeden mecz w Lidze Mistrzów, złamana szczęka. Szkoda go, choć nawet w minimalnym stopniu nie zmienia to jego sytuacji w klubie.

Poczekalnia

11. Zbigniew Małkowski (Korona)
Dobry wybór Korony. Bramkarz na solidnym ligowym poziomie, na pewno mocny punkt zespołu. Nie jestem nim specjalnie zachwycony, po prostu wrócił do starej formy.
Średnia not wg „PS”: 5,50
Mecze/bramki puszczone/czyste konto: 12/12/3
Strzały obronione (wg „GW”): 75,5 procenta (37/49)

12. Krzysztof Pilarz (Ruch)
w brutalnie osłabionym Ruchu radził sobie świetnie 6 puszczonych bramek w 7 meczach (w poprzedniej rundzie bilans 12 meczów/14 bramek wpuszczonych). Potem przyszła kontuzja barku. Musi odzyskać pozycję, co nie będzie łatwe, bo Matko Perdijć jakoś sobie radzi (8 meczów 5 razy czyste konto i kilka wysokiej klasy interwencji…).
Średnia not wg „PS”: 5,43
Mecze/bramki puszczone/czyste konto: 7/6/3
Strzały obronione (wg „GW”): 77,77 procenta (21/27) zaś Perdijć – 69,2 (18/26)

13. Łukasz Załuska (Celtic)
zmieniło się przede wszystkim to, że coś zagrał… jednak szybko stracił miejsce w Celticu i czas zastanowić się nad zmianą klubu na słabszy, bo jeśli nie, to spadnie w rankingu, ostrzegam:) ). Nigdy nie będzie Borucem.
Strzały obronione (www.sportinglife.com, uefa.com): 60 procent (12/18) Zagrał ytlko dwa mecze w lidze więc uwzględniłem też europejskie puchary.

14. Wojciech Skaba (Polonia Bytom/Legia)
W poprzednim sezonie bardzo mocny w Bytomiu (średnia ocen: 5,57 w sezonie, w 28 meczach 30 bramekpuszczonych, 8 razy czyste konto), teraz startował z trzeciej pozycji w Legii a skończył jako numer 1, w niezłym stylu (z obronionym karnym w meczu z Polonią Bytom). Szybki zawodnik, ale z poważniejszą oceną poczekam na druga rundę.
Średnia not wg „PS” – 7,00
Mecze/bramki puszczone/czyste konto: 2/0/2
Strzały obronione (wg „GW”): 100 procent (4/4)

15. Krzysztof Kotorowski (Lech)
dobry ligowiec, ale swój szczyt osiągnął. Jest typem bramkarza podwórkowego, naturszczyk. Na pewno ma niezłą reakcję, refleks, na pewno dał Lechowi awans do Ligi Europejskiej, ale jednak jest to klasa niżej niż Burić, chociaż jest to tylko moja subiektywna ocena.
Średnia not wg „PS”: 6,00
Mecze/bramki puszczone/czyste konto: 6/4/3
Strzały obronione (wg „GW”): 75 procent (12/16) zaś Burić… również 75 procent (30/40), stąd uwaga o ocenie subiektywnej, gdyż statystyka nie potwierdza mojej racji.

16. Adam Stachowiak (Górnik)
w Odrze uważany był za supertalent. Przeszedł do Górnika, jest mocnym punktem drużyny, ale ma spore braki. Górnik sporo mu zawdzięcza, ale nie zapominajmy że to właśnie jego błędy spowodowały przegraną drużyny z Legią i spadek w tabeli. Mówię konkretnie o tym meczu, bo facet dwukrotnie bał się wyjść na piąty metr. Adam Nawałka zareagował odsunięciem go od pierwszej drużyny. nie wiem czy słusznie, ale nie oceniam tu trenera. Błędy Stachowiaka nie były spowodowane jakimś pechem, ale najzwyczajniej w świecie brakiem wyczucia i odwagi. Powinien nad tym popracować. Z psychologiem.
Średnia not wg „PS”: 5,60
Mecze/bramki puszczone/czyste konto: 10/15/4
Strzały obronione (wg „GW”): 72,2 procenta (39/54)

17. Arkadiusz Onyszko (Odra/Polonia W-wa)
szkoda, że nie gra. Liga z Arkiem Onyszko ma więcej kolorów. Runda wiosenna w jego wykonaniu (a klasyfikacja obejmuje też częściowo wiosnę) to majstersztyk. Gdyby Odra miała jeszcze lepszą obronę… okazało się, że liga duńska nie jest taka zła. Kilka znakomitych meczów, na początek 1 bramka w 5 pierwszych meczach, kilka świetnych interwencji… ale ten balon musiał pęknąć. I chociaż Arek do końca sezonu bronił dobrze, to był jedynym zawodnikiem w Wodzisławiu który spełniał dwa warunki – był gwiazdą medialną i świetnym piłkarzem. Reszta piłkarzy spełniała tylko jeden z dwóch warunków. Albo zazwyczaj żadnego.

18. Sebastian Przyrowski (Polonia W-wa)
zawsze przyzwoity w lidze i zawsze te anemiczne irytujące ruchy. Tak zostanie już na zawsze, pewnego progu nie przeskoczy.
Średnia not wg „PS”: 5,50
Mecze/bramki puszczone/czyste konto: 10/10/4
Strzały obronione (wg „GW”): 73,6 procenta (28/38)

19. Wojciech Kowalewski (Sibir)
wypadł ze składu Sibira (pod koniec wrócił, ale chyba tylko na pocieszenie, może były jakieś zobowiązania kontraktowe), trochę meczów zawalił, nie jest tym starym Kowalewskim i chyba już nigdy nie będzie. Kiedyś szybki i drapieżny jak zwierz (jak mówił o nim Frans Hoek), dziś po prostu Wojciech Kowalewski. Wysoko? Wiem, za zasługi.
Statystyki obejmują cały sezon, bo w tej rundzie Kowalewski zagrał tylko jeden mecz ligowy. Statystyki pochodzą ze strony Sport Expressu.
Średnia not:5,25
Strzały obronione: 63,1 procenta (53/84)

20. Maciej Mielcarz (Widzew)
przyzwoity bramkarz ligowy, w miarę szybki, miał dobre spotkania, szczególnie na początku sezonu, gdzie był w bardzo dobrej formie, ale generalnie obyło się bez szału.
Średnia not wg „PS”: 5,75
Mecze/bramki puszczone/czyste konto: 12/15/1
Strzały obronione (wg „GW”): 69,4 procenta (34/49)

Poczekalnia poczekalni

21. Marcin Cabaj (Cracovia)
zawsze na przyzwoitym poziomie, nawet takimi niemal kadrowym, miewa mecze fantastyczne… ale zawsze musi puścić babola. Zdarza mu się częściej niż innym. Jego pechem jest tragiczna obrona Cracovii. Trzeba zdecydowanie wziąć ją pod uwagę przy ocenie Cabaja. To na pewno nie jest najsłabsze ogniwo, mimo iż jest to dość popularny pogląd.
Średnia not wg „PS”: 5,08
Mecze/bramki puszczone/czyste konto: 12/26/2
Strzały obronione (wg „GW”): 66,66 procent (52/78)

22. Norbert Witkowski (Arka)
ma niezłą statystykę, ale to jego jedyny atut. Arka broni się całą drużyną, Witkowski ma mało roboty. Jest przyzwoity, to by było na tyle.
Średnia not wg „PS”: 5,00
Mecze/bramki puszczone/czyste konto: 15/14/6
Strzały obronione (wg „GW”): 71,4 procenta (35/49)

23. Bartosz Kaniecki (Widzew)
dobre występy w lidze zaowocowały powołaniem do kadry. Czy za wcześnie? Teoretycznie tak, ale trudno powiedzieć, bo to w sumie kadra B, do sprawdzania ludzi.
Średnia not wg „PS”: 5,33
Mecze/bramki puszczone/czyste konto: 3/3/1
Strzały obronione (wg „GW”): 72,7 procenta (8/11)

24. Paweł Kapsa (Lechia)
to mógł być jego sezon. Średnią popsuł nieco mecz z Wisłą, ale nie może on sam decydować o całości obrazu. Wiśle wyraźnie pomógł sędzia.
Średnia not wg „PS”: 5,50
Mecze/bramki puszczone/czyste konto: 10/10/5
Strzały obronione (wg „GW”): 60 procent (15/25)

Dalej, dalej, dalej, kolejność nie ma większego znaczenia, generalnie kto zagrał ten się znalazł poza małymi wyjątkami…

Marcin Juszczyk (Polonia Bytom)
Średnia not
wg „PS”: 5,00
Mecze/bramki puszczone/czyste konto: 4/6/0
Strzały obronione (wg „GW”): 68,4 procenta (13/19)

Łukasz Merda (Cracovia)
Nie podejmuję się oceny na podstawie tego co widziałem.
Średnia not wg „PS”: 4,67
Mecze/bramki puszczone/czyste konto: 3/5/0
Strzały obronione (wg „GW”): 68,7 procenta (11/16)

Sebastian Nowak (Górnik)
Wrzucałem większość bramkarzy ligowych to i jego wrzuciłem, ale Ekstraklasa to na dziś za wysokie progi, a że ma już 28 lat to chyba nie tylko na dziś.
Średnia not wg „PS”: 4,80
Mecze/bramki puszczone/czyste konto: 5/10/0
Strzały obronione (wg „GW”): 65,5 procenta(19/29)

Michał Gliwa (Polonia)
Średnia not wg „PS”: 4,20 (raczej nie ma tu przypadku)
Mecze/bramki puszczone/czyste konto: 5/8/1
Strzały obronione (wg „GW”): 66,6 procenta (16/24)

Sebastian Małkowski (Lechia)
chyba to jeszcze nie to czego szuka trener Tomasz Kafarski…
Średnia not wg „PS”: 5,60
Mecze/bramki puszczone/czyste konto: 5/8/0
Strzały obronione (wg „GW”): 52,9 procenta (9/17)

Łukasz Budziłek (Bełchatów)
Za debiut
Średnia not wg „PS”: 6,00
Mecze/bramki puszczone/czyste konto: 2/1/1
Strzały obronione (wg „GW”): 66,66 procenta (2/3)

Radosław Cierzniak (Korona)
Marcin Sasal uznał, że się nie nadaje i mu podziękował, to sporo mówi…
Średnia not wg „PS”: 5,00
Mecze/bramki puszczone/czyste konto: 4/5/2
Strzały obronione (wg „GW”): 54,5 procenta (6/11)

Artur Krysiak (Exeter)
o którym kompletnie zapomniałem, ale przepraszam go i dodaję w ramach edycji. Niestety nie mam zbyt wielu informacji na jego temat, ale koleżkowie z Anglii donieśli mi, że musi się trochę poduczyć, że jakoś tam to idzie ale jeśli wrzucam go do rankingów to raczej na zachętę a za pół roku będzie można powiedzieć coś więcej… W tym sezonie 10 meczów rozegranych i 15 bramek puszczonych w sumie zaś w lidze…
Strzały obronione (wg „sportinglife.com”): 64,3 procenta (18/28)

i tradycyjnie mój ulubiony
Bartosz Białkowski (Southampton)
lubię go, ale w tym roku grał tylko FA Cup z Cheltenham, a ja w ogóle lubię ludzie. Bądźmy więc poważni!

nie uwzględniałem I ligi, bo poziom w tym sezonie nie jest najwyższy, zaś najlepszy bramkarz Richard Zajac, jest Słowakiem…
oraz
Paweł Kieszek (FC Porto)
Który zagrał jeden mecz, ale generalnie jest trzecim bramkarzem. Jak będzie drugim, moźe wyprzedzi Budziłka, Gliwę i Merdę.

Reklamy

11 Komentarzy »

 1. Omar said

  Wydaje mi się, że Gąsiński poza warunkami nie ma nic do zaoferowania i wiosną zgaśnie szybciej niż „zabłysnął”. Wyżej cenię Pilarza, ale tak jak napisałeś kontuzja i ławka. Myślę, że jeśli zmieni klub lub wskoczy do podstawy to jest w Top 10 polskich bramkarzy.

 2. Smither said

  Chciałbym zauważyć ciekawą rzecz. Sapela 186cm – słabe warunki. Gdyby miał 192, to by wszyscy piali, że ma kapitalne. Nawet gdyby się okazało, że ma wyskok lepszy o 10cm od zawodników wyższych od niego o np 5-8cm.

  • vegetable78 said

   to prawda, 186 to przeciętne warunki jak na bramkarza, a 192 już niezłe. Ze wzrostem idzie zasięg ramion itd. Ale Sapela jest u mnie zawsze wysoko, świetny bramkarz.

 3. modzahed said

  O! wreszcie ktoś, kto nie kwestionuje klasy Buricia. Szkoda, że w Poznaniu upierają się na Kotora. Ciekawy ranking, ale swoją drogą dziwi mnie tak niska pozycja Tytonia. Bo notka go opisująca niewspółmiernie pozytywna do miejsca. No i Kuszczi chyba trochę za wysoko…

 4. polkower said

  nie rozumiem dlaczego Kaniecki jest wyżej od Małkowskiego. Bo Kazimiera zabrał go na zgrupowanie do Turcji? Obaj w lidze jeszcze nic wielkiego nie pokazali, ale trzeba pamiętać w jakich okolicznościach Małkowski wygryzł z bramki Kapsę. To było po meczu z ŁKS-em w Pucharze Polski. Grał kapitalnie, bezbłędnie, broniąc m.in. dwa rzuty karne. Ostatnio w lidze też obronił jedenastkę. Dla mnie jest on dużo lepiej wyszkolony technicznie nawet od Gąsińskiego, choć może statystyki tego nie oddają. Te zresztą w przypadku bramkarzy nie są do końca miarodajne…

 5. PiotrekTomasik said

  „Maciej Mielcarz (Widzew)
  przyzwoity bramkarz ligowy, w miarę szybki, miał dobre spotkania, szczególnie na początku sezonu, gdzie był w bardzo dobrej formie, ale generalnie obyło się bez szału.”

  Panie Marku, kiedy Mielcarz w tym sezonie był w bardzo dobrej formie? Chociaż w dobrej? Albo nawet średniej? Na pewni nie w tym sezonie…
  Wiosnę w 1 lidze miał super, ale w ekstraklasie to był dramat. Zawalił 4-5 goli i właśnie dlatego zaczął grać Kaniecki. Mielcarz to własnie największe rozczarowanie jesieni w Widzewie, grał naprawdę słabo, wszyscy domagali się odsunięcia go od 1 składu, no i w końcu usiadł na ławce.

  Ale nie patrząc na początek tego sezonu, przyzwoity ligowiec bramkarz – racja. Może nieco więcej niz przyzwoity

 6. vegetable78 said

  @Polkower
  Zacznę od Kanieckiego – powołanie to jakiś sukces, który świadczy o klasie bramkarza, poza tym jakoś bronił, Małkowski raczej był przeciętny, rozumiem że obronił jakieś karne, ale…no właśnie
  @Polkower, @Piotrek
  nie interesują mnie pojedyncze interwencje. Małkowski obronił karnego, a Mielcarz zawalił jeden mecz. Staram się ocenić całokształt, spojrzeć na bramkarza z dłuższej perspektywy. Od tego notowania dołączam statystykę, która coś tam, coś tam potwierdza i daje do myślenia. Bierzecie pod uwagę coś więcej niż kilka interwencji. Z bramkarzem problem jest taki, że ciężko mu odrobić to co zawalił, przynajmniej w oczach telewidzów… bo ogląda się bramki. Ale dzięki za zainteresowanie, staram się oglądać jak najwięcej, ale coś może przegapiłem, sorry.
  @modzahed
  miejsce siódme jest ok. Mamy kilku naprawdę dobrych bramkarzy, pzdr.

 7. Smither said

  Mielcarz to pierdoła, dajcie spokój.

 8. martis33 said

  coś zupełnie od czapy

  wiadomość dla mareczka………dali mi to uszerepa 🙂

 9. […] znajdziecie poprzednie klasyfikacje: Bramkarze Obrońcy Pomocnicy […]

 10. Your way of telling the whole thing in this post is genuinely pleasant, every one be
  capable of without difficulty know it, Thanks a lot.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: