Nowe rozdanie, stare błędy

wrażenia po meczu ze Słowacją – na szybko

Było dokładnie odwrotnie niż zapowiadał Adam Nawałka. Selekcjoner mówił, że będzie chciał wykorzystać kreatywnych graczy, zasypać podaniami Roberta Lewandowskiego, a w swoim debiucie ze Słowacją (0:2) postawił na starą taktykę – z dwoma mało kreatywnymi defensywnymi pomocnikami. Wiemy, że pewniakiem jest Grzegorz Krychowiak, dlatego grający obok niego zawodnik powinien bardziej tworzyć niż przeszkadzać. Szlak przetarł Waldemar Fornalik, który zastosował ustawienie z jednym defensywnym i jednym klasycznym środkowym (Mateusz Klich) i to bardzo przyzwoicie i przyszłościowo wyglądało. Ale żarło, żarło i zdechło.
Wiadomo, Klicha nie było, ale można było próbować innych rozwiązań z ustawieniem. Tyle, że selekcjoner nie wziął pod uwagę alternatywy dla Mierzejewskiego jako numeru 10. Możemy mu to wybaczyć, bo Piotr Zieliński był bardziej potrzebny młodzieżówce.
Nie mówię, że Mierzejewski nie powinien grać (zawsze byłem zwolennikiem talentu tego piłkarza), ale gdybyśmy mieli dziesiątkę, można by spróbować tego piłkarza głębiej. Potrafi fajnie przyspieszać grę dobrym zagraniem z głębi. Bardzo dobrze mu to wychodziło w dawnych czasach.
Wyglądało to więc tak, że cała nasza gra była oparta na jakiś próbach indywidualnego przedzierania się przez defensywę Słowaków. Próbach niestety żałosnych. W trakcie całego meczu nie stworzyliśmy trzech naprawdę dobrych, ładnych zespołowych sytuacji.
Czuję, że szybko trzeba będzie dogadać się z Ludovikiem Obraniakiem. Nie przeprosić – bo trochę racji ma Zbigniew Boniek – że Obraniakowi nie pasował Fornalik, a jak odszedł Fornalik, ludzie z PZPN. Powinno się po prostu porozmawiać. Takiego zawodnika nie warto się pozbywać. Mieliśmy problem choćby ze stałymi fragmentami gry. Mierzejewski jest tu znacznie słabszy od Obraniaka.
Mając do dyspozycji Klicha, Obraniaka, Mierzejewskiego i Zielińskiego, selekcjoner miałby możliwość żonglerki.
A umiejętność tworzenia akcji to od lat problem Polaków. Znowu szkoda było Roberta Lewandowskiego, który miotał się gdzieś tam bez szans na powodzenie. Jeśli kolejny selekcjoner zmarnuje potencjał tego piłkarza, będzie to niewybaczalny grzech. Ma już 25 lat i dwóch poprzednich selekcjonerów nie wiedziało jak go wykorzystać. Za ileś lat będziemy opowiadali jak to Lewandowski był kopią Krzysztofa Warzychy. A to nie prawda. Po prostu trzeba znać instrukcję obsługi.
Słabo wypadł Waldemar Sobota. Przydałby się zmiennik taki jak Sławek Peszko. Może nie jest to klasa światowa, ale nie jesteśmy żadną potęgą. Zawodnika który ma przyzwoity dorobek w 2. Bundeslidze (9 meczów, 3 gole, 3 asysty), nie można lekceważyć.
Dowiedzieliśmy się też, że choć Kamil Glik nie jest obrońcą wybitnym, to lepszego nie mamy. Wierzę w to, że Artur Jędrzejczyk może grać na środku obrony, ale u boku kogoś lepszego, choćby takiego z doświadczeniem w Serie A.
Te wszystkie ruchy nie przyniosą żadnego zbawienia, ale poprawią trochę sytuację. Nie ma dziś zawodnika, który zbawi kadrę, chodzi rczej o małe zmiany, które sporo wniosą.
Nie ma co robić z tego meczu jakiegoś dramatu. Pierwsze mecze to eksperymenty. To zgrupowanie wyglądało nieźle. Adam Nawałka starał się wprowadzić dyscyplinę swoimi zasadami (nikt nie je dopóki selekcjoner nie powie „smacznego” – jak donosili Ofensywni), ale też poprawić atmosferę, choćby na ścianie wspinaczkowej. To już coś, czego brakowało zbyt mechanicznemu poprzednikowi. Musi jeszcze minąć trochę czasu zanim nasz selekcjoner odsieje zawodników na poziomie ligowym od tych, którzy mogą grać w piłce zagranicznej.
PS. Swoją drogą całkiem nieźle na tle zespołu zagrał Rafał Kosznik.

Reklamy

2 Komentarze »

  1. Przed meczem z Irlandią warto wiedzieć, czego już nie warto próbować 🙂 O Krychowiaku, Jodłowcu, i ich błędach na moim blogu, zapraszam chętnych 🙂 http://kacperpowrozek.pl/pomysl-niejako-wymuszony-nie-sprawdzil-sie/

  2. Piggy said

    No niestety wyszło jak zwykle, na obietnicach się skończyło, a wyniki jaki był to każdy widział.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: