Tak się robi duży hajs

No i wyszło szydło z worka. W Przeglądzie Sportowym Iza Koprowiak i Piotr Żelazny pokazują inne oblicze Radosława Osucha od tego, które ostatnio forsował on sam i jego znajomi. Wychodzi na to, że pan Filantrop żadnym filantropem jednak nie jest. Jest za to zwykłym kiciarzem. Może nie takim zwykłym, bo z tego wciskania kitu świetnie żyje. Czy „dymanie wszystkich” jest nielegalne? W tym przypadku może okazać się, że tak. Wiele zależy od tego czy trafi się dociekliwy prokurator.

TU MACIE TEKST, WARTO DOKŁADNIE PRZECZYTAĆ I PRZEANALIZOWAĆ, DAWNO W PRASIE SPORTOWEJ NIE BYŁO TAKIEGO ARTYKUŁU, GENERALNIE JEST DUŻO PIERDÓŁ.

A czytać trzeba dokładnie, bo grupa wsparcia Osucha już próbuje przekręcić fakty.

Oczywiście nikt nie neguje menedżerskich umiejętności menedżera. Transfery dobrych południowców na pewno były pozytywem w naszej lidze. Chodzi o wielki kit, który sprzedaje w mediach, o tym jak to poświęcił się dla klubu, jakie wspaniałe inwestycje poczynił, a te wilki nie ludzie nie dają mu spać.
Otóż inwestycje to lipa. Za wszystko płacą miasto i telewizje transmitujące mecze Ekstraklasy. Osuch jest jedynie beneficjentem. Można byłoby to wytłumaczyć tym, że zarabia w ten sposób na promowaniu miasta poprzez sport, a przecież promocja też kosztuje. I załóżmy, że tak to będzie wyjaśnione.
Co więcej jest podejrzanego i niejasnego w sprawie Osucha? Dla jakich to dziwnych rzecze ma wkroczyć wspomniany prokurator? Macie tu mały skrót z moją interpretacją zdarzeń a czasem i komentarzem. Otóż nazbierało się sporo rzeczy, którym trzeba się przyjrzeć.

– Od początku sprawa była podejrzana. Otóż z raportu NIK, o którym pisze „PS” Osuch miał kupić klub za pół miliona, ale zapłacił raptem ok. 20 procent tej sumy. Potem miasto przelało na jego konto pół bańki (bo tak byli umówieni), a on zapłacił z tej kasy miastu pozostałą kwotę. Wychodzi więc na to, że Osuch kupił klub od miasta Bydgoszczy za pieniądze… miasta Bydgoszczy. Nie, nie chodzi o to, że kupił tanio.
– To nie wszystko. Teraz wygląda to tak, że miasto wciąż utrzymuje klub, a właścicielem jest Osuch. Z jego punktu widzenia genialny układ. Ktoś powie: „Co on robi złego, przecież to miasto się frajerzy”. Każdy rozsądny człowiek jednak wie, że miasto z reguły się nie frajerzy. Dlatego w dalszej kolejności sprawie przyjrzy się prokuratura. Bo jest stara zasada (proszę nie odbierać jej broń Boże jako sugestii, chodzi jedynie o pokazanie mechanizmu): Jedna osoba bierze, a druga daje. Kto jest winny? No właśnie.
– W Zawiszy jest taki prosty mechanizm, że pan Osuch wystawia faktury na swoją firmę a klub je płaci. Nic złego, tak? Oczywiście, jednak tylko on sam wie ile warta jest dana usługa. On wycenia. A więc może zawyżać ceny usług a gdy odejdzie będzie miał prawo upomnieć się o uregulowanie długów. I co wtedy? Spłaci je nowy właściciel, miasto czy może komornik wystawi na licytację sprzęt klubowy?
– Kolejną sprawą jest kupowanie piłkarzy od syna. Czy Kajtek Osuch nagle doszedł do wszystkiego ciężką pracą i pozyskał nowych zawodników? Tu jest najprostszy mechanizm świata, którego nawet nie wypada wyjaśniać. Wiadomo, że Osuch nie może być jednocześnie właścicielem, prezesem i menedżerem kupującym zawodników do swojego klubu. A więc podzielił obowiązki w rodzinie. Słyszałem głos: „Ale co złego w tym, że kupuje od syna?”. Odpowiadam: „Dopóki kupuje za swoje nic, ale jak kupuje za miejskie, a więc publiczne, to jednak coś”.
– Następne sprawy mają wymiar ludzki. Przypadek zwolnienia dobrego trenera młodzieży i zastąpienia go jakimś tam znajomkiem? jest żenujący. Każdy, mówią, ma prawo zatrudniać i zwalniać. Oczywiście, ale prasa jest od tego, żeby pisać o tym, że ktoś działa na szkodę klubu. A Osuch działa tu na szkodę klubu.
– Jest też przypadek zawieszenia dzieci za to, że ich ojciec kłócił się z żoną Osucha. To najbardziej niesmaczna sprawa, pokazuje Osucha jako tak naprawdę człowieczka małego. Ale oczywiście to żaden zarzut, to tylko wyjątkowo brzydka cecha charakteru.
– A jak czytamy w tekście, ojciec dzieci miał w całej kłótni rację, bo państwo Osuchowie najzwyczajniej w świecie zawyżali koszta działania sekcji młodzieżowej i wyłudzali od dzieci większe składki. Żerowanie na dzieciach, oszukiwanie ich – sami znajdźcie słowo.

Czy to nie są poważne sprawy?

Sytuacja jest trudna, bo mamy w tym samym czasie do czynienia z konfliktem na linii kibice – klub. Pisząc o tym gazeta daje kibicom oręż do ręki, a jak wiemy, nie występują oni tu w roli Sir Robina z Locksley. Mamy raczej do czynienia z walką Zła ze Złem. I tego się trzymajmy.
Szkoda Bydgoszczy, szkoda Zawiszy. Ale wygląda na to, że w tym mieście po prostu nie dorośli jeszcze do Ekstraklasy. Za duże wyzwanie mentalne.

Wiem, na to wszystko ktoś pozwolił, a pan Osuch tylko korzystał. Ale tak jak mówię – są dwie strony, jedna daje, druga bierze. Obie mają swój udział. Prezydentem Bydgoszczy i tą niekorzystną dla miasta umową, mam nadzieję, zajmą się dziennikarze śledczy. Fajnie że sportowi wykonali większą część roboty.

A tak w ogóle, gdy czytałem ten tekst w niedzielę (i proponowałem kilka poprawek) wróciła mi wiara w dziennikarstwo sportowe. Ostatnio modne jest rzucić w kogoś gównem, oczywiście bez oddania mu głosu (Osuch prawo głosu dostał, ale z niego nie skorzystał, prezydent miasta również) i podpisania się pod tekstem. Oto nowoczesne standardy. Na szczęście nie wszyscy ich przestrzegają.

Reklamy

8 Komentarzy »

 1. PU said

  Drogi Panie Marku,
  Przeczytałem większość tekstów na tym blogu oraz Pana książkę. Wszystko z dużą przyjemnością.
  Takiego gówna jak dziś, nigdy Pan swoim nazwiskiem nie firmował. Ilość przekłamań i manipulacji w tym tekście jest porażająca. Wiele z nich zostało wytkniętych w komentarzach na przeglądowej wersji bloga. Resztę pewnie zrobi zapewne Stanowski. To jest dziennikarstwo na poziomie „W Sieci”. Kalumnie i półprawdy. Pisanie pod tezę.
  Jestem zawiedziony. Jestem pewny, że za kilka miesięcy albo dłużej, gdy wejście Pan do tego wpisu, będzie chciał go Pan skasować. Jestem zawiedziony. Piszę tutaj, bo chciałem się zwrócić bardziej osobiście.
  W każdym zawodzie, jak w ogóle w życiu, człowiek może się pomylić. Dziennikarz ma takiego pecha, że idzie to w Polskę i jest zapamiętane.
  Pozdrawiam

 2. mw said

  Te przekłamania i insynuacje wynikają z dokumentów. Prosiłbym o bardziej precyzyjne ich wskazanie.

 3. PU said

  Z paszkwilem rozprawił się już Stanowski oraz komentujący na blogu na stronie przeglądu. Ja musiałbym pisać kolejny elaborat, który podobnie jak tekst na weszlo, nie doczekałby się merytorycznej odpowiedzi.

 4. karolzak said

  Szambo – tak w skrócie można opisać Pana wpis. Cytując pewien film… jest Pan łgarzem, a nie dziennikarzem. Wypociny jakie Pan opublikował nadają się nie do śmieci a na stos… stos na którym palić powinno się idiotów …

 5. mw said

  @PU,
  On rozprawił się z wyimaginowanymi zarzutami, które nigdy nie padły, ze swoją własną interpretacją tekstu. Niech pan zacznie czytać i analizować. Dziennikarze są od tego, żeby szukać nieprawidłowości. Znaleźli.

 6. Magdalena said

  Dzień dobry,
  Niestety nie znalazłam na stronie adresu e-mai.
  Chciałabym przedstawić informacje na temat możliwości współpracy reklamowej.
  Zapraszam do kontaktu na: kontakt@blog-media.pl podając w treści wiadomości adres bloga.
  Pozdrawiam serdecznie,
  Magdalena

 7. Sylwia said

  Osuch=Mafiozo taka prawda. Zrobił swój folwark i każe tańczyć tak jak on zagra!

 8. Mariusz said

  Ostrzegam wszystkich skazujących już Osucha! Temat nie jest taki czarno-biały jak się wydaje.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: