Dawaj tego Wieczorka!

Łatwo jest okładać Ryszarda Wieczorka. Tak łatwo, że robi to dziś każdy. Widzę faceta siedzącego na krześle ze związanymi rękami z tyłu i gości, którzy okładają go pięściami i krzyczą: „Patrzcie, jestem Jerzy Kulej, jestem Muhammad Ali”.
A sprawa nie jest tak prosta jak mogłaby się wydawać. Wieczorek popełnił błędy i tu nie ma wątpliwości. Choćby postawienie na Norberta Witowskiego kosztem Steinborsa jest błędem i to sporym. To tylko przykład. Być może, jak czasem da się słyszeć, postawienie samego siebie ponad wszystko. Taki charakter człowieka. Wieczorek popełnił jeszcze dużo innych błędów, na pewno. Można też się zastanawiać czy nie jest prawdą, że po prostu nie jest trenerem na miarę Ekstraklasy, jak uważa wielu moich kolegów po fachu. Nie będę się z tym kłócił i rozdzierał szat w obronie tego trenera, ale proszę o zdrowy rozsądek.
Zobaczcie jednak na skład Górnika. Wypadł Zachara, który jesienią strzelił 10 goli i zaliczył 6 asyst. Wypadł Olkowski, który miał 7 asyst w rundzie, wypadł Przybylski, ale też Mączyński, którego klub sprzedał do Chin, wypadł Gancarczyk, który był naprawdę przyzwoitym obrońcą. Zespół został pozbawiony środka obrony. Adam Danch odpadł jeszcze za Adama Nawałki, a też warto zauważyć, że z nim w składzie obrona Górnika grała po prostu lepiej. Zespół nie przegrywał (choć nie traktujmy tego jako jednoznacznej zależności).
Pamiętacie co się działo rok temu? Wypadł Milik i Magiera i nagle zespół przestał istnieć. W czterech pierwszych meczach Adam Nawałka, okrzyknięty niemalże polskim Trapattonim, zdobył trzy punkty. Ten sam Adam Nawałka, który potem został selekcjonerem. Nikt nie robił z niego nieudacznika.
Straty, które poniósł były wielokrotnie mniejsze niż te Wieczorka. A zdobył zaledwie dwa punkty więcej.
Wiadomo, że trzeba grać tymi, których się ma, nie ma tu dyskusji. Ale drużyna, która nagle traci 3-4 kluczowych graczy musi po prostu być gorsza, musi dojść do siebie, potrzebuje czasu.
Wieczorek miał utrudnione zadanie. Przypadek Górnika jest taki sam jak przypadek Ruchu po odejściu Fornalika. Mamy sytuację, gdzie jeden szkoleniowiec wyżyłował zespół do maksimum. Po jego odejściu spada powietrze. Tak było przecież tez w Manchesterze United. Oczywiście są specjaliści, którzy sobie z tym poradzą, albo jak Guardiola podkręcą tempo, narzucą swoje zasady. Albo jak Jan Kocian w Ruchu, który odmienił zdziesiątkowany i zdołowany zespół. Świetni szkoleniowcy sobie poradzą, w przypadku przeciętnych nie ma tu reguły. Nie ma też usprawiedliwienia. Wieczorek nie poradził sobie tak samo jak nie poradzili sobie Tomasz Fornalik i Jacek Zieliński w Ruchu czy David Moyes w United.
Wieczorek przyjął tę robotę, bo był zdesperowany, bo tak bardzo chciał wrócić do Ekstraklasy. Jak desperat, który skacze przez mur berliński, żeby dostać się do RFN, ale dosięga go kula wartownika.
Weźmy jednak pod uwagę okoliczności i nie róbmy z niego nieudacznika, bo nim nie jest. Konkurs „kto plunie na Wieczorka” nie jest konkursem w którym chciałbym wziąć udział.

PS. Najbardziej żenujące w tym wszystkim jest zachowanie Zbigniewa Bońka, prezesa PZPN, który w Canal Plus rzucił dowcipem spod budki z piwem: „Wieczorek nie powinien być zwolniony, on nigdy nie powinien zostać zatrudniony”.
Dwie rzeczy. Nie odmawiam nikomu prawa do wyrażania opinii, ale jednak prezes PZPN, nawet jeśli ma rację, powinien wstrzymać się przed krytykowaniem trenerów i to w sposób taki, żeby przypodobać się tłumowi. To domena publicystów. Od faceta, który grał zawodowo w piłkę można wymagać czegoś więcej. Poza tym ktoś kto chce by tytułowano go prezesem, powinien jednak wyrażać się na poziomie. To ma być Ktoś a nie jakiś Wesoły Zbysio.
Po drugie Boniek powinien w ogóle wstrzymać się z wyśmiewaniem trenerów, bo sam był największym trenerskim partaczem w historii dwóch krajów. Szkoleniowym Zerem. Dodatkowo sam mianował się na selekcjonera, spieprzył sprawę i uciekł jak tchórz. Nawet nie miał odwagi stanąć przed ludźmi i powiedzieć, że rezygnuje. Czy myśli, że ludzie już o tym zapomnieli czy po prostu jest takim arogantem?
Dlatego mam prośbę do Janusza Basałaja, który jest konstruktorem, zresztą znakomitym, bońkowego PR. Janusz, podejdź do niego i powiedz: „Zibi, zamknij się, po prostu się zamknij”.

Reklamy

13 Komentarzy »

 1. Wojciech Fortuna said

  Jaka była cała wypowiedź Bońka na temat Wieczorka? Bo nie sądzę, żeby to było wszystko, co powiedział w tej sprawie

 2. Twaro said

  Że nigdy nie powinien zostać zatrudniony do Górnika. A sam tekst – ostro i na temat – tak to oceniam.

  • Smoku said

   Ciężko się z Bońkiem nie zgodzić, że nigdy nie powinien zostać zatrudniony w Górniku. On jednak na piłce się zna trochę. A już na tego typu personalnych relacjach to w ogóle…

 3. Oleksy said

  Ciekawe co z tym Warzychą teraz będzie…

 4. Przypadek miał trudny, ale jak widać nie do końca go ogarnął. Pewnie znaleźliby się tacy, którym poszłoby lepiej. Inna sprawa, że po 2 latach miernoty mogłoby być lepiej.

  • Matrioszka said

   Jak on nawet matury nie ma. To o czym my mówimy… Sprawa nie do obejścia. Co ten nowy prezio Górniak sobie myślał? Chyba za dobrze tego nie przemyślał…

 5. Antras said

  Dokładnie. Facet matury nie ma, a się pcha do wielkiej piłki, wielkiego sportu. Jednak to dosyć odpowiedzialna funkcja – trener Górnika. Dziwna jest ta cała sprawa…

 6. Jacek said

  W dzisiejszych czasach nie wyobrażam sobie, żeby trener nie miał matury…. :/

 7. Karolek said

  W dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić kogokolwiek bez matury, a co dopiero trenera ekstraklasowej drużyny z taką historią jak górnik. wstyd!

 8. Czuper said

  Wieczorek stał się podwieczorkiem. Ważne żeby nie być w menu!

 9. Karny said

  Panie wawrzyn, coś pan przycichł?

 10. Garcia said

  Wieczorek przetrwa do wieczora…

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: